Mobiladam.com

4.5G kota sorununa dolaylı çözümler

4.5G kota sorunu çözümü

Mobil internet hızı yaın 4.5G ile muhteşem hızlara kavuşacak. Ancak bu hıza kendimizi kaptırıp gittiğimizde kota sorunu ile karşı karşıya kalmak mümkün. Tüm mobil internet kullanıcılarını ilgilendiren bu sorun için operatörlerden yana bir çözüm gelmiş değil. 4.5G ile birlikte yeni oluşturulan paketlerine göz attığımızda pek göz dolduran bir kota artışı yok. Yüksek kotalı internet dahil olan paketler ise çok pahalı.

4.5G ile kota aşımı tehlikesi neden bu kadar önemli

4.5G ile ulaşılabilecek hızlarda o kadar hızlı internet sörfü yapılacak ki o hızda hemen yüklenen videolar, fotoğraflar ve diğer tüm içerikler sitelerin içeriğini çok hafif algılamamıza neden olacak. Bu hafiflik içeriğin düşük verisinden değil bu büyük verileri dahi anında beklemeden indirebiliyor oluşumuzdan kaynaklanacak. Bu da farkında olmadan internet paketi kotasının dolmasına neden olacak.

Bazı uygulama ve sitelerde özellikle videolar ve diğer içerikler için şöyle bir uygulama var. İlgili siteye bağlantı sağladığınızda hızınızı ölçüp düşük bant hızınıza uygun kalitedeki video ve içerik gösterilir. Böyle bir durumda 4.5G hızı çok yüksek bir hız olduğundan tüm içerik en yüksek kalitede yüklenecek. Bu da  kullanıcıya yüksek veri transferi olarak yani kotanızdan büyük miktarlar kullanmış olacaksınız. Bu anlattığımızın tam karşılığı olmasa da Google AMP özelliğini inceleyerek ne anlatmak istediğimizi anlayabilirsiniz. Örneğin düşük bant genişliği için bu sayfanın AMP versiyonu için şu linki tıklayabilirsiniz. http://www.mobiladam.com/4-5g-kota-sorununa-dolayli-cozumler/amp

4.5G kota sorununa çözüm :

Bu çözümleri uygulayarak kotanızı daha etkin kullanarak kota aşımı yapmanıza engel olabilir.